Hassan Toper, cetățeanul turc implicat în omorul comis pe 10 iulie 2024 pe terasa unei cafenele din sectorul Râșcani din municipiul Chișinău, a fost plasat din nou în arest preventiv.
O decizie în acest sens a fost pronunțată de Curtea de Apel, la solicitarea procurorilor Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS).
Potrivit PCCOCS, instanța a admis contestația procurorilor după ce anterior Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a dispus plasarea învinuitului în arest la domiciliu.
„Investigațiile penale pe dosar continuă, în vederea tragerii la răspundere a persoanelor vinovate, cu asigurarea garanțiilor procedurale și prezumției nevinovăției, potrivit legii”, menționează PCCOCS.
Amintim că, Hassan Toper, cetățeanul turc implicat în omorul intenționat al lui Eren Izzet, comis la 10 iulie 2024 în sectorul Râșcani al municipiului Chișinău, a fost extrădat, pe 7 noiembrie 2025, din Marea Britanie în Republica Moldova.
Potrivit Poliției, el a avut un rol esențial în organizarea și coordonarea asasinării liderului unei grupări criminale active pe teritoriul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, precum și în asistarea evadării autorului crimei de pe teritoriul Republicii Moldova.






