Mecanismul de realizare a Fondului de convergență pentru reintegrarea celor două maluri ale Nistrului urmează să fie elaborat până la 1 august, iar realizarea practică a acestuia este prevăzută, cel mai probabil, pentru 1 ianuarie 2027. Declarația a fost făcută de vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, în cadrul emisiunii „Eurosecuritate” de la Vocea Basarabiei.
Oficialul a explicat că va fi nevoie de timp pentru acumularea resurselor necesare în fond. „Data elaborării mecanismului de realizare a fondului este 1 august, așa cum este prevăzut în lege, iar realizarea practică va fi, cel mai probabil, 1 ianuarie 2027 pentru că vom avea nevoie de timp pentru a acumula surse pentru a putea realiza anumite obiective”, a menționat Valeriu Chiveri.
Fondul de convergență – un proiect inedit
Vicepremierul pentru Reintegrare a precizat că autoritățile lucrează deja la mecanismul de realizare al fondului, iar săptămâna trecută a avut loc o ședință cu toate instituțiile care urmează să fie implicate în gestionarea acestui proiect inedit.
„Trebuie să spun că nu am găsit fonduri similare în alte părți ale lumii. Și, din acest punct de vedere, este și un proiect complicat, pentru că nu există un precedent. Acest fond va avea un consiliu de administrare, în componența căruia vor fi instituțiile statului care au tangență la realizarea acestuia. Va avea un secretariat care va gestiona activitatea zi de zi și vor fi invitați și partenerii noștri internaționali”, a spus Chiveri.
Finanțare din taxe și contribuții externe
Potrivit oficialului, fondul va fi utilizat pentru proiecte care să contribuie la apropierea celor două maluri ale Nistrului. „În primul rând ne dorim să consolidăm coeziunea dintre cele două maluri prin proiecte sociale, în diferite domenii, cum ar fi cel educațional și cel medical. Însă, nu mai puțin importante sunt și proiectele de infrastructură”, a declarat vicepremierul pentru Reintegrare.
Pentru acumularea resurselor financiare necesare, Guvernul va aproba o hotărâre prin care vor fi eliminate treptat unele facilități fiscale de care beneficiază agenții economici din regiunea transnistreană.
„Pentru început vor fi supuse accizelor și TVA mărfurile de lux: tutunul, alcoolul, caviarul, perlele și pietrele prețioase, blănurile naturale. Aceasta ar fi gama acelor bunuri care va fi supusă acestor taxe”, a precizat Valeriu Chiveri.
El a menționat că măsura ar putea intra în vigoare de la 1 iulie sau, cel târziu, de la 1 august, în funcție de durata procedurilor birocratice. „Nu va fi o sumă foarte mare pentru că vorbim de produse de lux, nu de primă necesitate. Deci, în prima etapă, nu anticipăm o sumă foarte mare. Lucrurile se vor schimba de la 1 ianuarie 2027, când vor fi introduse și alte categorii de mărfuri care vor suplini considerabil fondul respectiv”, a remarcat oficialul.
Totodată, autoritățile poartă discuții cu partenerii externi pentru identificarea unor surse suplimentare de finanțare, însă deocamdată nu există angajamente concrete.
„Am informat partenerii despre acest fond, am prezentat detalii despre cum vedem realizarea acestuia și am convenit că vom veni cu solicitări concrete în momentul în care acesta va începe activitatea. (…) Vom lucra cu partenerii, demonstrându-le care sunt realizările noastre, și atunci vom discuta la concret despre anumite sume. Dar confirm că există deschidere din partea partenerilor pentru a contribui la acest fond. Prin aceste contribuții facem fondul și mai atractiv. Nu este vorba doar despre taxele și impozitele achitate de companiile din stânga Nistrului, ci și despre contribuții adiționale care vor permite realizarea mai multor obiective”, a precizat Valeriu Chiveri.
Extinderea anumitor prestații sociale în stânga Nistrului
Întrebat despre proiectele care ar putea fi implementate în prima etapă, vicepremierul pentru Reintegrare a spus că inițial fondul nu va putea acoperi cheltuieli majore, precum pensiile, dar ar putea susține anumite prestații sociale.
„Cel puțin la etapa inițială, evident, nu vom fi în stare să acoperim toate necesitățile din punct de vedere a pensiilor. Este o sumă extrem de mare, iar fondul nu va permite acest lucru. În același timp putem vorbi despre persoane cu dizabilități, despre alocații pentru copii la naștere sau lunare. Sunt niște sume nu atât de mari, care considerăm că ar putea să ne permită să le realizăm la prima etapă”, a afirmat Valeriu Chiveri.
El a mai precizat că odată cu extinderea acestor prestații sociale în stânga Nistrului, acestea vor fi acordate „la nivelul și în condițiile în care sunt oferite pentru cetățenii din dreapta Nistrului”, fără nicio discriminare.
Investiții în infrastructura de legătură
Pe lângă componenta socială, fondul ar putea finanța și proiecte de infrastructură, inițial în zonele adiacente liniei administrative, iar mai apoi acestea ar putea fi extinse.
„Ne-am propus, în prima etapă, să ne focusăm asupra aspectelor sociale, dar în funcție de disponibilitatea fondurilor am putea realiza și proiecte de infrastructură în zonele adiacente liniei administrative. De exemplu, dacă vorbim despre drumuri, am putea repara un drum care unește raionul Anenii Noi cu Tighina, deci este folosit de cetățenii Republicii Moldova de pe malul stâng care vin la Chișinău. Am putea repara un pod peste Nistru, cel puțin cel pe care îl controlăm noi în zona Vadului Vodă. Și încet am putea extinde aceste proiecte și asupra altor obiecte de infrastructură”, a spus Valeriu Chiveri.
Vicepremierul pentru Reintegrare a recunoscut că autoritățile se așteaptă la o anumită rezistență din partea administrației de la Tiraspol, dar consideră că demonstrarea beneficiilor concrete ale proiectului ar putea contribui la continuarea procesului.
„Ne așteptăm. Am văzut reacția inițială, dar prin faptul că vom începe acest proces și vom demonstra că funcționează, sper că vom reuși să mergem mai departe”, a conchis oficialul.
Amintim că autoritățile de la Chișinău au prezentat oficial inițiativa privind crearea Fondului de convergență în luna februarie, în cadrul unei întrevederi la Tiraspol între reprezentanții politici ai celor două maluri ale Nistrului, reuniune mediată de Misiunea OSCE. Acesta este conceput ca un instrument de apropiere economică între cele două maluri ale Nistrului, prin finanțarea unor proiecte de infrastructură și sociale.






