VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Vacanță transformată în coșmar în Italia: Un copil de 4 ani din R. Moldova, mort după ce a rămas blocat în mașină

Un copil de 4 ani din R. Moldova a murit din cauza unui șoc termic după ce a rămas blocat într-un automobil lăsat sub soare. Tragedia s-a produs la Olmedo, în nord-vestul insulei italiene Sardinia.

Potrivit presei apenine, familia băiatului a venit în Italia în vacanță. Săptămâna trecută, profitând de neatenția părinților, copilul a ieșit din casă. Peste o perioadă de timp, cuplul a observat lipsa copilului și a început să-l caute, găsindu-l inconștient în mașina lor, parcată sub soarele arzător, scrie deschide.md.

Cea care l-a găsit băiatul a fost mama, care a sunat imediat la serviciile de urgență. La fața locului au sosit o ambulanță și carabinierii. Părinții le-au relatat militarilor ce se întâmplase, iar copilul a fost transportat de urgență la spital.

- Advertisement -

Fiind în stare critică, băiatul a fost internat la secția de terapie intensivă. Peste câteva zile, medicii au decis transferarea acestuia într-un spital din Roma.

Duminica, 10 august, starea copilului s-ar fi stabilizat. Cu regret, în dimineața zilei de luni, 11 august, situația s-a agravat brusc, iar copilul nu a mai putut fi salvat.

Pe acest caz a fost pornită o cauză penală pentru a clarifica toate aspectele. Cele relatate de părinții copilului sunt acum verificată de anchetatori. Potrivit autorităților, pentru a suferi un șoc termic fatal, băiatul trebuia să fi rămas mult timp închis în mașina expusă direct la soare.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.