Un lot de peste 9 tone de ardei, distrus de ANSA. Care este motivul

Un lot de peste 9 tone de ardei a fost distrus după ce inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au constatat nereguli în urma controalelor efectuate la punctul de trecere a frontierei Leușeni.

Mai exact, analizele de laborator au demonstrat depășirea limitei maxime admise pentru reziduul de pesticide Buprofezin.

- Advertisement -

Astfel, lotul de 9306 de kilograme de ardei de import nu a fost admis pentru plasare pe piața Republicii Moldova

Conform procedurilor legale, produsul a fost supus nimicirii, fiind întreprinse măsurile necesare pentru eliminarea riscurilor pentru sănătatea consumatorilor”, informează ANSA.

În același context, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor reiterează că monitorizează strict produsele importate pentru a proteja sănătatea consumatorilor.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.