Un copil de doi ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână. Tragedia a avut loc în localitatea Japca, raionul Florești.
Apelul la Serviciul 112 a fost primit la ora 12:34, iar la fața locului au intervenit rapid echipele de salvatori din cadrul Direcției Regionale Căutare-Salvare Nord și Direcției Situații Excepționale Florești.
Potrivit IGSU, salvatorii au reușit rapid să recupereze corpul băiatului de la o adâncime de 8 metri, aducându-l la suprafață. Din păcate, medicii ajunși la fața locului nu au putut decât să constate decesul.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atenționează părinții și tutorii să manifeste o atenție sporită față de copii și să securizeze fântânile, puțurile și alte surse de pericol, pentru a evita producerea unor astfel de tragedii.






