Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis cod galben de caniculă pentru o partea a teritoriului Republicii Moldova. Avertizarea e valabilă pentru astăzi, 22 iunie.
Potrivit meteorologilor, în regiunea de sud a Republicii Moldova, temperatura maximă a aerului va oscila între +33 și +35 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi accentuat, în special în orele amiezii.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) recomandă cetățenilor să evite deplasările și activitățile în aer liber în intervalul orelor de vârf, să consume apă, să poarte haine lejere și deschise la culoare și să utilizeze mijloacelor de protecție împotriva razelor ultraviolete. Adulții sunt îndemnați să nu lase copiii nesupravegheați în mașinile staționate sau în încăperi insuficient ventilate.
De asemenea, în perioada caniculară, cetățenii care aleg să se odihnească în apropierea bazinelor acvatice trebuie să respecte regulile de siguranță. Potrivit IGSU, scăldatul este recomandat doar în locuri amenajate și supravegheate, iar copiii trebuie monitorizați permanent de către adulți. Specialiștii mai recomandă cetățeniilor să nu intre brusc în apă după o expunere îndelungată la soare și să-și răcorească treptat organismul înainte de înot pentru a evita șocul termic.
De asemenea, consumul de băuturi alcoolice înainte sau în timpul scăldatului este nerecomandat, deoarece poate diminua capacitatea de reacție și crește riscul producerii accidentelor.
Având în vedere temperaturile ridicate și uscăciunea vegetației, cetățenii sunt rugați să manifeste responsabilitate și să evite utilizarea focului deschis în apropierea terenurilor agricole, pădurilor, zonelor cu vegetație uscată și spațiilor de agrement, pentru prevenirea incendiilor. În situații de risc, IGSU recomandă cetățeniilor să apeleze numărul unic de urgență 112.







