Cel de-al doilea summit Uniunea Europeană – Republica Moldova se desfășoară astăzi, 22 iunie, la Bruxelles. Evenimentul marchează o etapă-cheie pentru viitorul european al Republicii Moldova.
La summit vor participa președinta Maia Sandu, președintele Consiliului European, Antonio Costa și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Pe agenda discuțiilor se află aderarea Republicii Moldova la UE, integrarea treptată, războiul din Ucraina, comerțul, securitate și apărare, reziliența, etc. Liderii celor două părți vor adopta o declarație comună la finalul reuniunii.
De asemenea, în timpul summitului va fi semnat un nou acord-cadru de cercetare cu Republica Moldova. Acordul nu are caracter obligatoriu pentru instituirea cooperării într-o serie de domenii de cercetare legate de strategiile de specializare inteligentă și de politicile de inovare, se arată într-un comunicat al Consiliului European.
Menționăm că Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt instituit de ambele părți și reflectă parteneriatul tot mai strâns dintre R. Moldova și UE.
Reuniunea din acest an are loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”, marcând o nouă etapă în parcursul european al Republicii Moldova. Primul summit dintre UE și Republica Moldova a avut loc la 4 iulie 2025, la Chișinău.






