VOCEA CARE NE UNEȘTE.

Ooops ! You forgot to enter a stream url ! Please check Radio Player configuration

LIVE

Anglia, a doua finalistă la Euro 2024. Albionul a învins Olanda și se va lupta, duminică, pentru titlu de campioană cu Spania

Selecționata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, pe BVB Stadion din Dortmund, în a doua semifinală.

Anglia s-a calificat în a doua finală consecutivă, eroul său fiind rezerva Ollie Watkins (90+1), care a reuşit golul victoriei într-un moment în care toată lumea aştepta prelungirile. Olandezii au deschis scorul prin Xavi Simons (7), dar englezii au egalat prin Harry Kane (18 – penalty).

„Portocala mecanică” a început excelent şi a deschis scorul rapid, prin Xavi Simons (7), care a pătruns spre poarta adversă şi a şutat din cădere de la 22 de metri, surprinzându-l pe Pickford. Simons este al doilea cel mai tânăr jucător olandez care joacă o semifinală de Campionat European (21 de ani şi 80 de zile), după Arjen Robben (20 de ani şi 159 de zile), la ediţia din 2004.

Englezii au preluat controlul jocului şi prima oportunitate a venit în min. 13, când Kane a şutat de la 28 de metri, dar Verbruggen a respins. Un minut mai târziu, Kane a şutat peste poartă de la 12 metri, dar a fost contrat de Dumfries, iar arbitrajul video a dictat penalty, transformat de Kane (18).
Kane a înscris al treilea său gol la EURO 2024, devenind jucătorul cu cele mai multe goluri marcate la EURO în fazele eliminatorii (6), cu unul mai mult decât francezul Antoine Griezmann.

Foden a fost cel mai activ om al selecţionatei Albionului până la pauză, cu trei şanse bune de gol. În min. 23, Foden a pătruns în careu şi a trimis printre picioarele portarului, dar Dumfries a respins de pe linie. Mijlocaşul lui Manchester City a luat la ţintă bara (32), cu un şut din afara careului. Foden a mai tras de la circa 25 de metri, dar Verbruggen a reţinut (39).

Olanda s-a remarcat mai puţin în ofensivă, dar a avut o mare ocazie (30), prin Dumfries, care s-a înălţat la cornerul executat de Simons şi a trimis mingea cu capul în transversală.

Repriza secundă a fost una mai puţin interesantă, cele două echipe asumându-şi foarte puţine riscuri.

Anglia a devenit prima echipă care joacă două finale consecutive la EURO după Spania, care a cucerit titlul în 2008 şi 2012. Olanda a pierdut cinci din cele şase semifinale de EURO jucate, singura dată când a ieşit învingătoare fiind în 1988, când a cucerit trofeul. În finala de duminică (22:00), de la Berlin, Anglia va înfrunta Spania.