- Militarul rănit ieri la Centrul de Instruire a Brigazii Infanterie Motorizată „Moldova”, se află în stare gravă, dar stabilă. Potrivit Ministrului Apărării, responsabil de accident este militarul prin contract care a a încălcat regulile de mânuire a armei.
- Cartelele SIM și eSIM preplătite vor putea fi activate doar prin confirmarea identității în baza unui act de identitate. Decizia a fost aprobată de Guvern în contextul fraudelor telefonice de proporții. Totodată, SIS avertizează că datele personale ale cetățenilor Republicii Moldova sunt colectate de serviciile speciale rusești.
- Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană a revenit la nivelul de 50%, după o perioadă de scădere înregistrată în ultimele luni. Datele au fost prezentate într-un nou sondaj IMAS.






