Fostul deputat democrat Vladimir Andronachi, considerat un apropiat al oligarhului Vladimir Plahotniuc, a fost reținut pe 2 septembrie într-un nou dosar penal de spălare de bani în proporții deosebit de mari. Informația a fost confirmată pentru Europa Liberă de șeful Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbrăvan.
Potrivit unui comunicat al instituției, Andronachi este vizat de acțiuni de urmărire penală, care includ percheziții și audieri, în vederea documentării întregii activități infracționale. Alte detalii nu au fost oferite deocamdată.
Andronachi este deja judecat în două alte dosare penale:
- Unul vizează implicarea sa în „furtul miliardului” din sistemul bancar, unde este acuzat că ar fi cauzat un prejudiciu de 26 de milioane de lei;
- Al doilea se referă la achiziția blanchetelor pentru pașapoarte, cu un prejudiciu estimat la 140 de milioane de lei. În acest caz, procurorii susțin că banii au fost spălați prin companii offshore și transferați către persoane afiliate unui grup criminal.
În dosarul legat de fraudele bancare, fostul deputat a fost reținut în noiembrie 2022 în Ucraina și extrădat în Republica Moldova, unde a stat în arest câteva luni. În august 2023, a fost eliberat sub garanția personală a patru persoane, inclusiv un cleric.
Vladimir Andronachi neagă toate acuzațiile care i se aduc și susține că este nevinovat.






