Politicianul fugar Ilan Șor, condamnat în Republica Moldova la 15 ani de închisoare, se află în Federația Rusă. Informația a fost confirmată de ministra Afaerilor Interne Daniela Misail Nichitin, în cadrul emisiunii de la Radio Moldova.
Decizia premierului român Marcel Ciolacu de a demisiona reprezintă un gest de asumare politică a înfrângerii candidatului coalițieie de guvernare la alegerile prezidențiale. Este opinia jurnalistului și analistului politic Mihai Isac.
Deficitul pe piața forței de muncă și opțiunile de politici în domeniu au fost discutate în cadrul unui forum organizat la Chișinău. Mai mulți miniștri, reprezentanți ai asociațiilor de business, analiști economici, reprezentanți organizațiilor internaționale și jurnaliști au adus în discuție provocările de pe piața muncii.
În fața Ambasadei Federației Ruse la Chișinău au apărut mai multe mesaje de solidaritate cu jurnaliștii persecutați. evenimentul „Scriem în numele celor care nu mai pot”, a avut ca scop exprimarea solidarității cu jurnaliștii ale căror voci au fost reduse la tăcere.