Noi imagini cu Vladimir Plahotniuc și Constantin Țuțu, în cătușe și escortați de polițiști înarmați, au fost făcute publice de redacția CU SENS, după ce aceștia au fost aduși din nou în fața judecătorilor din Atena.
Cei doi sunt acuzați de autoritățile elene de deținere ilegală a unor documente de călătorie false, infracțiune pentru care riscă între 5 și 10 ani de închisoare, potrivit Codului penal din Grecia.
Ședința de judecată programată în acest dosar a fost amânată din cauza lipsei unui interpret judiciar, următoarea audiere fiind fixată abia pentru luna martie 2026.
Chiar dacă, pe acest cap de acuzare, le-a fost ridicată măsura preventivă – arestul, având interdicție de a părăsi țara, aceștia au fost escortați la penitenciarul Korydallos, în baza mandatului de arest internațional, până la emiterea deciziei de extrădare.
Liderul Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, și fostul deputat PDM, Constantin Țuțu, au fost reținuți pe aeroportul din Atena, în baza solicitărilor transmise prin Interpol. După reținere, Plahotniuc a primit mandat de arest pentru un termen de 40 de zile, măsură aplicată de organele de drept din Grecia. Decizia este cu drept de atac.
Reamintim că Vladimir Plahotniuc a depus oficial o cerere prin care acceptă necondiționat să fie extrădat în Republica Moldova.






