(VIDEO) Maia Sandu, întâmpinată de liderii UE la Summitul R. Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost întâmpinată astăzi, 22 iunie, la Bruxelles, de președintele Consiliului European, António Costa, și de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Cei trei lideri participă la cel de-al doilea summit Uniunea Europeană – Republica Moldova, care marchează o etapă-cheie pentru viitorul european al Republicii Moldova.

- Advertisement -

Pe agenda discuțiilor se află aderarea Republicii Moldova la UE, integrarea treptată, războiul din Ucraina, comerțul, securitate și apărare, reziliența, etc. Liderii celor două părți vor adopta o declarație comună la finalul reuniunii.

Menționăm că Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt instituit de ambele părți și reflectă parteneriatul tot mai strâns dintre R. Moldova și UE.

Reuniunea din acest an are loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”, marcând o nouă etapă în parcursul european al Republicii Moldova. Primul summit dintre UE și Republica Moldova a avut loc la 4 iulie 2025, la Chișinău.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.