VOCEA CARE NE UNEȘTE.

Ooops ! You forgot to enter a stream url ! Please check Radio Player configuration

LIVE

Victorie istorică pentru Moldova în meciul cu Polonia. Maia Sandu: „Moldova, ești victorioasă când oamenii fac echipă unită!”

Naționala Moldovei a obținut o victorie istorică împotriva reprezentativei Poloniei, scor 3-2, în cel de-al patrulea meci din preliminariile Campionatului European 2024. Președintele Maia Sandu a felicitat Naționala Moldovei de fotbal cu prilejul obținerii acestei victorii frumoase.

Oaspeții au marcat 2 goluri în prima repriză, prin Arkadiusz Milik și Robert Lewandowski, jucători la Juventus Torino și respectiv FC Barcelona.

Tricolorii, însă au răsturnat rezultatul în partea a doua a meciului. În debutul reprizei secunde, Ion Nicolaescu a înscris cu un șut necruțător de la 22 de metri, iar în minutul 79 a egalat la doi după o fază individuală de senzație.

Golul victoriei a fost marcat de Vladislav Baboglo, cu capul, în minutul 85.

După acest rezultat, naționala țării noastre a urcat pe locul trei în grupa preliminară, cu 5 puncte, și luptă pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

Cu această ocazie, Președinta Maia Sandu a felicitat echipa națională de fotbal.

„Moldova, ești victorioasă când oamenii fac echipă unită! Ieri seara, Naționala Moldovei de fotbal a demonstrat în meciul cu Polonia că doar prin multă muncă, dedicare și luptă până în ultima clipă putem obține rezultate foarte bune. Putem inversa în favoarea noastră orice scor, putem capta atenția și admirația celor din jur”, a spus Președinta.

Președinta Maia Sandu a felicitat echipa națională de fotbal a Republicii Moldova pentru sentimentul de mândrie cu care a inspirat întreaga țară.

„Felicitări antrenorului Serghei Cleșcenco și lui Ion Nicolaescu, care a devenit cel mai bun golgheter al Naționalei. Suntem mândri de voi!”, a mai declarat șefa statului.