Guvernul Republicii Moldova, împreună cu Uniunea Europeană, a rezolvat o problemă majoră creată de Rusia, asigurând furnizarea de căldură și electricitate locuitorilor din regiunea transnistreană. Aceasta a fost posibilă datorită unui grant european de 60 de milioane de euro, care a fost utilizat integral începând cu 1 februarie. Cu toate acestea, autoritățile transnistrene au refuzat să accepte ajutorul european, motivând că creșterea tarifelor pentru consumatori este o condiție inacceptabilă.
Tiraspolul a refuzat soluția propusă de UE, alegând să rămână sub influența Moscovei, care nu vrea să piardă controlul asupra regiunii. Astfel, locuitorii regiunii vor continua să trăiască cu incertitudini în ceea ce privește furnizarea de gaz, însă Guvernul Republicii Moldova a decis să nu blocheze livrarea gazului pentru a evita condiții de viață extrem de dificile.
Gazul va fi livrat printr-o companie ungară, MET Gas and Energy Marketing AG, care va livra gazul la frontiera Moldovei, iar tranzitul va fi achitat de autoritățile de la Tiraspol. Totodată, Guvernul va permite acest tranzit, sub condiția ca Tiraspolul să facă pași concreți pentru rezolvarea unor probleme importante, precum eliberarea deținuților politici și respectarea unor drepturi fundamentale ale cetățenilor din regiune.
Premierul Dorin Recean a subliniat că acest acord nu reprezintă un parteneriat între Guvernul Republicii Moldova și Rusia, ci o măsură menită să ajute populația din regiunea transnistreană, demonstrând astfel solidaritatea și dorința de pace a autorităților moldovenești.