Transportatorii amenință cu proteste în fața Guvernului și a Delegației Uniunii Europene. Asociația patronală a operatorilor de transport auto, APOTA, susține că proiectele pregătite de Ministerul Infrastructurii sub pretextul alinierii legislației la normele europene conțin prevederi care ar putea afecta activitatea transportatorilor. Asociația cere ca toate modificările să fie analizate în detaliu și spune că regulile europene trebuie aplicate fără ca operatorii să își piardă afacerile. De cealaltă parte, reprezentanții Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale spun că respectă dreptul transportatorilor de a protesta și îi cheamă la dialog.
Transportatorii contestă și unele cerințe privind capacitatea minimă a unităților de transport care ar putea fi admise pe anumite rute. APOTA susține că aceste condiții ar putea exclude o parte dintre vehiculele aflate deja în exploatare.
„Prima dată la 27 iulie și a doua oară astăzi. În ambele adresări noi facem referință la intenția Ministerului de a modifica legislația, a introduce niște scheme, deci mai bine zis, posibilitatea ca să realizeze niște scheme corupționale și asta o fac deja sub drapelul integrării europene, că uite avem nevoie să transpunem câteva regulamente europene. Vedem că după întâlnirea cu domnul Bolea în loc ei se mai revadă proiectul ei de fapt l-au înregistrat și l-au dat la avizare către Ministerul Justiției și CNA, ceea ce ne-a făcut să ne adresăm astăzi repetat către domnul Tofan, deja cu scrisoare deschisă”, a declarat pentru Vocea Basarabiei, președintele Consiliului APOTA, Oleg Alexa.
APOTA acuză, de asemenea, unii funcționari și instituții că ar favoriza anumite interese în domeniul transporturilor. Aceste acuzații sunt însă respinse de autorități. Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a declarat că respectă dreptul transportatorilor de a protesta, dar consideră că schimbările din domeniu trebuie discutate prin argumente și propuneri concrete, nu prin acuzații și presiuni.
„Ministerul nu urmărește redistribuirea rutelor în beneficiul unor operatori și nu promovează interesele unei anumite companii sau ale unui furnizor de tehnologie. Obiectivul ministerului este construirea unui sistem de transport echitabil, competitiv și aliniat standardelor europene. Soluțiile aflate în consultare urmăresc ca cetățenii să beneficieze de servicii sigure, prin cerințe clare pentru operatori, vehicule și conducători auto și prin verificarea respectării acestora; regulate, prin executarea curselor conform programului, cu frecvență și continuitate”, se arată în comunicatul Ministerului Infrasrtucturii și Dezvoltării Regionale.
Instituția precizează că documentele prezentate sunt doar materiale de lucru și se află în proces de consultare. Autoritățile au dat asigurări că orice schimbare va fi analizată și discutată public, inclusiv cu instituțiile europene.






