VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

R. Moldova urmează să denunțe alte șapte acorduri semnate în cadrul CSI

Guvernul de la Chișinău urmează să examineze la ședința de miercuri, 12 noiembrie, proiectele ce vizează denunțarea altor șapte acorduri semnate în cadrul Comunității Statelor Independente (CSI).

Astfel, pe agenda noii ședințe a Guvernului de la Chișinău se regăsește un proiect ce vizează denunțarea Acordului privind cooperarea în domeniul chimiei și petrochimiei, semnat la Moscova la 9 septembrie 1994.

- Advertisement -

De asemenea, Executivul ar urma să denunțe Acordul cu privire la colaborarea în domeniul utilizării gazelor naturale comprimate în calitate de combustibil pentru motoarele mijloacelor de transport auto, semnat la Minsk la 26 mai 1995.

Un alt Acord care va fi denunțat se referă la colaborarea cu statele CSI în domeniul ecologiei și protecției mediului. Și denunțarea Acordului privind principiile transporturilor militare, semnat la Tașkent în 1992, se regăsește pe agenda următoarei ședințe a Cabinetului de miniștri.

Guvernul va denunța și Acordul privind călătoria fără vize a cetățenilor statelor CSI pe teritoriul membrilor acesteia, semnat, la Bișkek, la 9 octombrie 1992.

În proiectul de hotărâre publicat pe pagina Guvernului nu este prezentată, deocamdată, o argumentare a deciziei. Totuși, reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe de la Chișinău au explicat anterior presei că denunțarea acestui acord nu va afecta regimul actual de călătorii dintre Republica Moldova și Federația Rusă, întrucât între cele două state există un acord bilateral separat în acest sens.

Denunțarea documentului va influența doar regimul de călătorii cu Tadjikistan și Kârgâzstan, două state din CSI cu care Republica Moldova nu are semnate acorduri bilaterale privind călătoriile fără viză.

Tot la ședința de miercuri, Guvernul de la Chișinău urmează să denunțe Acordul privind principiile perceperii impozitelor indirecte la exportul și importul mărfurilor dintre statele participante la CSI, încheiat la Moscova la 25 noiembrie 1998, dar și Acordul cu privire la măsurile de asigurare a ameliorării achitărilor dintre organizațiile economice ale statelor membre ale CSI, încheiat la Tașkent la 15 mai 1992.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.