VOCEA CARE NE UNEȘTE.

Ooops ! You forgot to enter a stream url ! Please check Radio Player configuration

LIVE

Proteste violente la București, după demisia lui Iohannis: Protestatarii forțează gardurile să intre în Guvern

Este nebunie în Piața Victoriei, după ce președintele Klaus Iohannis și-a anunțat demisia. Protestatarii forțează gardurile și vor să intre în Guvern. Inițial, oamenii au ieșit în stradă ca să ceară reluarea turului 2 al alegerilor prezidențiale, notează stiripesurse.ro.

Jandarmii de la fața locului încearcă să le țină piept manifestanților. Mai mulți instigatori au fost scoși cu forța din rândul protestatarilor.

„În urmă cu puțin timp, manifestanții au forțat dispozitivul de panouri metalice, au exercitat presiuni asupra forțelor de ordine și au blocat carosabilul din fața Palatului Victoria. În acest moment, jandarmii, prin echipele de dialog și dispozitive specifice de ordine publică îndrumă participanții către centrul Pieței Victoriei, pentru siguranța lor, a traficului rutier și a celorlați cetățeni. Subliniem faptul că această manifestație nu a respectat prevederile cadrului legal în vigoare privind declararea și organizarea adunărilor publice”, a transmis Jandarmeria.

Menționăm că sute de susținători ai lui Călin Georgescu s-au adunat luni în Piața Victoriei din București. Unii dintre ei au venit cu ouă și brânză ca să le vândă. Fac asta în ziua în care Georgescu a îndemnat oamenii să boicoteze marile magazine.

Autor

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.