Premierul britanic Keir Starmer a demisionat din funcție și a părăsit conducerea Partidului Laburist

Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al Guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii.

Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie. Anunțul lui Starmer vine la mai puțin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiștilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică, transmite Agerpres.

- Advertisement -

Luni, Starmer a declarat că îl va susține pe succesorul său, oricine va fi acesta.

Presiunea asupra sa a crescut progresiv în ultimele luni, dar s-a intensificat puternic vineri, după ce Andy Burnham, fostul primar al Grand Manchester, a câștigat scrutinul în fața candidatului partidului antiimigrație Reform UK, Robert Kenyon, și va reveni în Parlament, ceea ce îi permite să încerce să îi ia locul lui Starmer la conducerea laburiștilor și în Downing Street

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.