Franța este un partener important pentru Republica Moldova. Declarația a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu în cadrul unei întrevederi cu ministrul delegat al Franței pentru Afaceri Europene, Benjamin Haddad, aflat într-o vizită la Chișinău.
Oficialii au abordat subiect ce țin de situația regională, obiectivele agendei bilaterale și oportunitățile de consolidare a dialogului dintre Republica Moldova și Franța.
„Am discutat despre cooperarea dintre Republica Moldova și Franța în contextul parcursului nostru european și despre proiectele comune aflate în desfășurare. Am salutat semnarea memorandumului privind strategia comună de comunicare pentru procesul de aderare la Uniunea Europeană, precum și lansarea Programului Integrat pentru Dezvoltarea Agriculturii și Irigațiilor, care va contribui la dezvoltarea și reziliența sectorului agricol din Republica Moldova. Franța este un partener important pentru Republica Moldova, iar cooperarea dintre țările noastre continuă prin proiecte importante în sprijinul cetățenilor și al procesului de integrare europeană. Pourvu que ça dure!”, a punctat premierul Alexandru Munteanu.
Menționăm că astăzi, la Guvern, au fost încheiate două acorduri cu Agenția Franceză de Dezvoltare, prin care Republica Moldova va beneficia de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare și extinderea accesului fermierilor la apă. Pachetul financiar include un credit de 45 de milioane de euro și un grant de 15 milioane de euro. Grantul reprezintă primul proiect de investiții în cadrul Planului de Creștere pentru Republica Moldova, cel mai amplu program european de sprijin economic pentru țara noastră.
De asemenea, a fost semnată Declarația de intenție privind strategia comună de informare și comunicare referitoare la provocările procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Documentul reconfirmă cooperarea strânsă dintre Chișinău și Paris în susținerea parcursului european al statului.






