VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Peste jumătate de milion de cetățeni au solicitat compensații la energie în primele 10 zile

Peste jumătate de milion de cetățeni au depus cereri pentru compensații la energie în cadrul programului guvernamental „Ajutor la contor”. Cifra a fost atinsă în 10 zile de lansarea de către Ministerul Muncii și Protecției Sociale a procesului de înregistrare.

Contactată de IPN, șefa Serviciului informare și comunicare cu mass-media, Diana Blănaru, a precizat că 272 239 de cereri au fost depuse cu ajutorul registratorilor, iar circa 14 mii de persoane au beneficiat de ajutorul specialiștilor la linia verde – 0 8000 5000. Restul cererilor au fost depuse individual, direct online de către solicitanți.

- Advertisement -

Cererile pentru programul de compensații la energie pot fi depuse până pe 28 noiembrie, iar plățile vor fi monetare, la fel ca și anul trecut.

Valoarea compensației se va stabili individual pentru fiecare gospodărie în parte, în baza mai multor criterii. Printre acestea se numără sursa de încălzire, venitul familiei, numărul membrilor și statutul acestora – minor, pensionar, persoane cu dizabilitate etc.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.