VOCEA CARE NE UNEȘTE.

LIVE

Peste 2.000 de vieți salvate de pompierii, în 2024

În 2024, angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) din Republica Moldova au salvat peste 2.000 de persoane din incendii, iar pompierii și salvatorii au desfășurat aproape 25.000 de misiuni. Colaborarea strânsă cu cetățenii a fost esențială în acest proces, peste 800.000 de persoane fiind implicate în campaniile de prevenire și informare desfășurate la nivel național. Aceste acțiuni au contribuit la reducerea riscurilor și la creșterea conștientizării publicului.

În plus, în 2024, IGSU a implementat o hartă a adăposturilor de protecție adaptivă, accesibile publicului, pentru a sprijini cetățenii în caz de urgență. De asemenea, măsurile rapide de intervenție în caz de înec au dus la salvarea a peste 300 de vieți.

- Advertisement -

La nivel internațional, Moldova a demonstrat un parteneriat de încredere în domeniul protecției civile, trimițând echipe în Grecia pentru a sprijini stingerea unor incendii majore și salvând trei vieți. În 2025, IGSU va continua campaniile de prevenire și va întări capacitățile operaționale, incluzând deschiderea de noi remize de pompieri și dotarea cu tehnică modernă.

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.