VOCEA CARE NE UNEȘTE.

LIVE

Pericol pe drumurile din Moldova! Poliția a oprit 52 de petrecăreți cu volanul în mâini și alcool în sânge

Un nou val de inconștiență pe drumurile din Republica Moldova: în doar două zile de weekend, poliția a depistat 52 de persoane care conduceau mijloace de transport în stare de ebrietate alcoolică.

Majoritatea dintre acestea prezentau un grad avansat de alcoolemie, punând în pericol nu doar propria viață, ci și pe a celorlalți participanți la trafic.

Printre cele mai grave cazuri documentate de oamenii legii se numără:

  • Corlăteni, Rîșcani – Un bărbat a fost surprins cu 1.65 mg/l alcool pur în aerul expirat, una dintre cele mai mari concentrații înregistrate în acest weekend.
  • Strășeni – Un bărbat în vârstă de 61 de ani a fost observat deplasându-se haotic pe o trotinetă electrică. Testul cu aparatul Dräger a indicat 1.20 mg/l.
  • Moara Domnească, Glodeni – Un motociclist a fost prins conducând cu 1.07 mg/l alcool în aerul expirat.
  • Ocnița, str. Luceafărul – Un șofer de 63 de ani a fost depistat cu 1.05 mg/l.
  • Otaci, str. Libertății – Un tânăr de 35 de ani, aflat la volanul unui Land Rover, avea o concentrație de 1.03 mg/l.

Toate cazurile au fost documentate, iar persoanele implicate urmează să răspundă conform legislației în vigoare. Poliția reiterează apelul către cetățeni să nu urce la volan sub influența alcoolului și să conștientizeze riscurile majore ale unui astfel de comportament.

Autor

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.