Hotărârea privind aprobarea noilor tarife pentru furnizarea și prestarea serviciilor publice de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate de către S.A. „Apă-Canal Chișinău” a fost publicată în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare, anunță MOLDPRES.
Conform noilor tarife, prețurile pentru serviciile respective vor fi majorate astfel:
- 12,99 lei/m³ pentru alimentarea cu apă potabilă (creștere de 2,20 lei/m³ față de tariful anterior de 10,79 lei/m³);
- 12,23 lei/m³ pentru alimentarea cu apă tehnologică (creștere de 4,12 lei/m³ față de tariful anterior de 8,11 lei/m³);
- 5,63 lei/m³ pentru serviciul de canalizare și epurare a apelor uzate pentru consumatorii casnici (creștere de 1,45 lei/m³ față de tariful anterior de 4,17 lei/m³);
- 10,16 lei/m³ pentru serviciul de canalizare și epurare a apelor uzate pentru consumatorii noncasnici (tarif menținut la același nivel ca în prezent);
- 4,22 lei/m³ pentru producerea și transportarea apei în vederea redistribuirii (creștere de 0,81 lei/m³ față de tariful anterior de 3,41 lei/m³).
Tarifele anterioare fuseseră aprobate în octombrie 2023. Aceste majorări reflectă necesitatea ajustării costurilor pentru menținerea și îmbunătățirea infrastructurii de apă și canalizare din Chișinău.