Maia Sandu, la Bruxelles: R. Moldova își face datoria și contează pe sprijinul celor 27 de state membre

Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile de aderare la Uniunea Europeană pentru toate grupurile de capitole. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, după cel de-al doilea Summit Moldova-Uniunea Europeană, desfășurat la Bruxelles.

Șefa statului a evidențiat progresele înregistrate în ultimii ani, inclusiv în combaterea corupției și consolidarea statului de drept. De asemenea, ea a vorbit și despre domenii precum securitatea, energia, economia și multe altele.

- Advertisement -

Maia Sandu a subliniat că Republica Moldova și-a asumat angajamente și le respectă, chiar și în condiții complicate. „Ne ținem de cuvânt în timp ce facem față unui război hibrid: manipularea informației, amestec în alegeri, șantaj energetic, atacuri cibernetice, toate menite să ne dezbine și să ne abată de la drumul nostru european. Am rezistat. Am protejat integritatea alegerilor. Am întărit instituțiile și nu am permis ca banii murdari să cumpere puterea în stat. Am investit în apărarea noastră cibernetică și am construit instrumentele pentru a contracara manipularea din afară. Am construit această reziliență democratică, care este acum temelia a tot ceea ce clădim. Și cu ea venim la masa negocierilor”, a spus președinta R. Moldova.

Șefa statului a adăugat că R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile pe toate grupurile de capitole, iar procesul trebuie să rămână bazat pe merit.

Alinierea pe care o avem astăzi se întâmplă rar — un mandat clar din partea cetățenilor, ritmul reformelor de acasă și recunoașterea, în capitalele europene, că extinderea este cea mai bună investiție în securitatea Uniunii Europene. Astfel de ferestre de oportunitate se deschid și se închid. A noastră este deschisă acum. Așa că este o cursă contra cronometru, pe care vrem să o câștigăm. Cerem un singur lucru — un proces bazat pe merit. Moldova este pregătită să deschidă negocierile pe toate grupurile de capitole, iar Comisia și Consiliul confirmă că suntem gata. Să nu lăsăm acest moment să treacă. Noi ne vom ține de cuvânt și vom duce mai departe această responsabilitate pentru cetățenii noștri, care merită pace, securitate și prosperitate, acasă, în familia europeană”, a menționat Maia Sandu.

Potrivit șefei statului, Republica Moldova „își face datoria și contează pe sprijinul celor 27 de state membre”. Ea s-a adresat și cetățenilor R. Moldova subliniind că astăzi, la Bruxelles, parteneriatul cu Uniunea Europeană a devenit mai puternic.

Săptămâna trecută am deschis negocierile pe primul grup de capitole, cel al valorilor fundamentale. Munca noastră dă roade. Reformele sunt recunoscute și răsplătite — cu fonduri europene, cu investiții, cu încredere. Ne vom ține de cuvânt. Vom continua să îndeplinim condițiile, cu toată responsabilitatea. Iar pe măsură ce mergem înainte, fiecare pas aduce rezultate concrete pentru oameni — pace, siguranță și oportunități, acasă, în Moldova, în familia europeană”, a conchis Maia Sandu.

Menționăm că președinta Maia Sandu a participat astăzi, 22 iunie, la Bruxelles, la cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, alături de președintele Consiliului European, António Costa, și de șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

La final, liderii au adoptat o declarație comună prin care au reconfirmat sprijinul deplin al UE pentru parcursul european al R. Moldova și au reafirmat clar că locul statului nostru este în Uniunea Europeană.

Totodată, în cadrul summitului au fost semnate trei acorduri. Compania Gebauer & Griller și Comisia Europeană au semnat o scrisoare de intenție care va lega industria auto din Republica Moldova și mai strâns de cea europeană. Comisia și parcul de tehnologii avansate Moldova HiTech Park își unesc forțele pentru a crea un centru de antreprenoriat și cercetare în tehnologie medicală. Iar Ministerul Educației și Cercetării a semnat un acord-cadru cu Centrul Comun de Cercetare al Comisiei, pentru a dezvolta împreună cercetarea și inovarea.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.