Maia Sandu, despre „a doua țintă” a Rusiei: „Kremlinul vrea să controleze Republica Moldova pentru a o folosi împotriva Ucrainei”

Federația Rusă nu a renunțat la obiectivul de a-și impune controlul asupra Republicii Moldova, iar interesul Moscovei pentru țara noastră este determinat, în primul rând, de poziția geografică și de războiul din Ucraina. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu după publicarea unui articol în The New York Times despre planurile Rusiei de destabilizare a Republicii Moldova. Șefa statului a precizat că un control din partea Moscovei ar însemna o izolare internațională a țării noastre.

În momentul în care controlezi puterea, înseamnă că ai subordonat Republica Moldova interesului Kremlinului și atunci Kremlinul decide, nu moldovenii sau oamenii aleși de către cetățenii Republicii Moldova. Ce face Moscova cu o țară sau alta, știm din istorie și vedem ce se întâmplă în alte țări și, evident, dacă asta s-ar întâmpla, ne-ar izola internațional. Rusia, pe de o parte, și-a demonstrat incapacitatea de a-și ajuta partenerii, vedem că nu mai poate să ajute nici regimul de la Tiraspol pe care l-a tot susținut în aceste trei decenii și, în același timp, dacă ești partener cu Rusia în toate, în agresiunea ei împotriva lumii pașnice, atunci nu ai cum să aștepți ajutor din partea altor state, din partea lumii libere. Vorbim despre pace și război, despre țările care vor pace și sunt mai multe, și de țările care sunt agresoare, în acest caz vorbim de Federația Rusă”, a avertizat Maia Sandu în cadrul emisiunii „La 360 de grade” citată de Moldpres.

- Advertisement -

„Rusia ar vrea să lovească Ucraina și din partea noastră, de pe hotarul nostru, și în același timp ar fi un cap de pod către Uniunea Europeană. Despre asta am vorbit”, a subliniat șefa statului.

Maia Sandu a mai adăugat că avertismentele privind intențiile Moscovei nu reprezintă o noutate, întrucât autoritățile de la Chișinău au vorbit în repetate rânduri despre tentativele Rusiei de a destabiliza Republica Moldova și de a influența procesele politice interne. Președinta a menționat că Republica Moldova a reușit în ultimii ani să reducă semnificativ dependențele față de Federația Rusă, inclusiv în domeniul comercial, al remitențelor și, cel mai important, în sectorul energetic.

Potrivit Maiei Sandu, Moscova a folosit în trecut dependența energetică drept instrument de presiune politică asupra Chișinăului. „Am reușit în ultimii ani să reducem, să eliminăm dependența de sectorul energetic, aceasta a fost cea mai serioasă dependență, pentru că de fiecare dată când Kremlinului nu îi plăcea ce se întâmplă la Chișinău, închidea robinetul la gazele naturale și țara rămânea pe întuneric. Respectiv, țara trebuia să se conformeze cerințelor care veneau de la Moscova. Noi, împreună cu cetățenii, în această perioadă complicată, cu multe crize, creșteri de prețuri, am reușit să diversificăm asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice și astăzi Rusia nu poate să ne mai șantajeze”, a spus șefa statului.

În condițiile în care nu mai dispune de aceleași pârghii economice și energetice, Federația Rusă recurge la metode mai sofisticate, consideră Maia Sandu. Printre acestea, șefa statului a enumerat manipularea informațională, propaganda și tentativele de influențare a proceselor electorale.

„Ce face Rusia când nu are aceste pârghii pe care le avea în trecut? Face lucruri mai sofisticate, în primul rând prin manipulare informațională. Noi, chiar dacă ne-am rupt economic de Rusia, suntem în continuare în spațiul informațional al Rusiei, spațiul informațional al Rusiei este încă prezent. Cetățenii noștri vorbesc limba rusă și, respectiv, urmăresc emisiuni de divertisment și așa-zise știri care nu sunt știri, dar forme de propagandă, sau diverse forme de amestec în alegeri. E clar că Federația Rusă își dorește să controleze puterea de la Chișinău nu pentru că suntem o țară mare și avem metale sau pământuri, ci pentru că suntem poziționați geografic convenabil pentru Rusia ca să complice situația în Ucraina și ca să nu dăuneze statelor europene”, a spus președinta.

Maia Sandu a asigurat că, deocamdată, nu există un pericol de apropiere a armatei ruse de hotarul Republicii Moldova, întrucât forțele ruse nu avansează semnificativ pe front. În lipsa unor progrese importante pe front, Rusia continuă să atace Ucraina cu rachete balistice, drone Shahed și alte arme, lovind inclusiv populația civilă.

Vedem că Rusia nu avansează pe front. Armata rusă de ani de zile deja e cam tot pe acolo, cu mici modificări, dar între timp, pentru că nu poate avansa pe front, Kremlinul lovește nemilos cu rachete balistice, cu Shahed-uri, cu tot felul de alte bombe și arme ucigașe, lovește în oamenii civili, care dorm în casele lor și care muncesc, și prin asta încearcă să îngenuncheze Ucraina. Deci, nu există acest pericol acum că Rusia ar veni până la Odesa, pentru că armata rusă e departe de Odesa și e clar că ei nu au renunțat și, oricât de dificilă e situația, inclusiv economic, pentru că e clar că din cauza războiului Rusia a cheltuit resurse enorme, dar oricum nu renunță la acest plan agresiv de supunere a Ucrainei și după care să meargă mai departe”, a explicat președinta.

Declarațiile președintei Maia Sandu vin în contextul unei investigații recente publicate de The New York Times, potrivit căreia Rusia ar fi pregătit pentru Republica Moldova o operațiune de preluare a controlului politic, după Ucraina. Potrivit publicației americane, planul s-ar înscrie în strategia Kremlinului de a slăbi din interior Uniunea Europeană și NATO.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.