VOCEA CARE NE UNEȘTE.

LIVE

MAE al Moldovei respinge acuzațiile de încălcare a Convenției de la Viena după incidentul de la Ambasada Rusiei

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins acuzațiile conform cărora ar fi încălcat Convenția de la Viena din 1961, în urma acțiunilor din 19 martie la Ambasada Rusiei din Chișinău. Potrivit MAE, intervenția autorităților moldovenești a fost conformă legii și angajamentelor internaționale, având ca scop protejarea siguranței personalului diplomatic și a ordinii publice, după primirea unei alerte cu bombă.

MAE a subliniat că accesul în jurul ambasadei a fost restricționat temporar, respectând procedurile standard, iar activitatea misiunii diplomatice nu a fost afectată. De asemenea, Ministerul a reafirmat respectul pentru Convenția de la Viena și pentru dreptul internațional.

În urma acestui incident, ambasadorul Republicii Moldova în Rusia, Lilian Darii, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde i-a fost înaintată o notă de protest.

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.