Lacunele din legislație, în vizor: Igor Grosu anunță măsuri urgente pentru a opri fuga inculpaților

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat că autoritățile vor opera în cel mai scurt timp modificări legislative menite să împiedice fuga persoanelor inculpate înainte de pronunțarea sentințelor judecătorești. Oficialul a recunoscut că actualul cadru legal conține lacune care permit evitarea executării pedepselor, inclusiv prin refugierea în regiunea transnistreană.

Declarațiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni la Jurnal TV, unde Grosu a subliniat că noile prevederi vor fi adoptate cu prioritate, chiar dacă acest lucru presupune accelerarea procesului legislativ.

- Advertisement -

Potrivit acestuia, procedurile existente sunt prea lente și creează intervale de timp în care inculpații pot părăsi teritoriul controlat de autoritățile constituționale. În unele cazuri, a admis Grosu, „portițele din legislație au fost lăsate deliberat deschise”.

Printre exemplele recente se numără cazul fostului șef al Inspectoratului General al Poliției, Alexandru Pînzari, dar și al fostului lider al Adunării Populare a Găgăuziei, Dmitri Constantinov, ambii bănuiți că s-ar afla în stânga Nistrului după condamnări la închisoare.

De asemenea, foștii deputați Alexandr Nesterovschi și Irina Lozovan au fugit înainte de pronunțarea sentințelor în dosare de finanțare ilegală, iar fostul polițist Ion Perju s-a ascuns ani de zile peste Nistru, fiind reținut abia în 2025.

Un alt caz este cel al fostului deputat Constantin Țuțu, care s-a aflat temporar în regiunea transnistreană înainte de a fi încarcerat la Penitenciarul nr. 13 din Chișinău.

Autoritățile susțin că noile modificări vor închide aceste breșe și vor permite aplicarea mai eficientă a legii, astfel încât persoanele condamnate să nu mai poată evita executarea pedepselor.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.