Volumul total al investițiilor atrase prin platforma eVMS.md a depășit, în acest an, suma de 525 de milioane de lei, potrivit Ministerului Finanțelor. Rezultatul confirmă interesul tot mai mare al cetățenilor pentru investițiile în valori mobiliare de stat, ca alternativă sigură de economisire.
Ministerul anunță că, în primul trimestru al anului viitor, vor fi organizate noi subscrieri, iar cetățenii vor putea investi în obligațiuni de stat cu maturități de până la patru ani. Sesiunile de subscriere sunt programate pentru perioadele 12–21 ianuarie, 9–18 februarie și 9–18 martie.
În cadrul acestor etape, investitorii vor avea posibilitatea să aleagă obligațiuni cu maturități de 1, 2, 3 sau 4 ani. Detaliile privind condițiile fiecărei emisiuni, inclusiv ratele dobânzilor, vor fi publicate din timp pe site-ul Ministerului Finanțelor și pe platforma eVMS.md.
Pe parcursul anului curent, prin eVMS.md au fost desfășurate 10 subscrieri, fiind puse la dispoziția populației obligațiuni de stat cu maturități cuprinse între 1 și 4 ani, ceea ce a contribuit la creșterea semnificativă a volumului total al investițiilor.






