VOCEA CARE NE UNEȘTE.

Ooops ! You forgot to enter a stream url ! Please check Radio Player configuration

LIVE

Înotătorul David Popovici a mai adus o medalie României

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul i-a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, care a terminat cursa în 47 sec 48/100. Popovici a finalizat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber,t intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale. Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.