Dosarul în care bașcana regiunii găgăuze, Evghenia Guțul, este acuzată că a acceptat 42 de milioane de lei din partea unui grup criminal organizat pentru finanțarea fostului partid „Șor” se află încă în etapa examinării probelor acuzării.
În ședința din 4 martie 2025, instanța a analizat probe video realizate de un fost vicepreședinte al unei organizații teritoriale din Bălți, care susțin declarațiile sale anterioare. Acesta a afirmat că a transmis 8,5 milioane de lei pentru finanțarea protestelor din 2022.
Printre probele prezentate se află și înregistrări video cu deputata Marina Tauber, care organiza ședințe online și dădea instrucțiuni privind mobilizarea protestatarilor. Ea le spunea organizatorilor că cei care nu rămân la proteste până la final nu vor primi bani.