VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

(FOTO) Președinta Parlamentului European a ajuns la Chișinău

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, se află într-o vizită oficială în Republica Moldova.

Ea a scris, într-o postare pe platforma X, că ajuns în această seară la Chișinău.

- Advertisement -

Sunt onorată să fiu din nou alături de președinta Maia Sandu într-un moment decisiv pentru viitorul european al Republicii Moldova. Sunt aici pentru a transmite un mesaj puternic de susținere din partea Parlamentului European pentru cetățenii Republicii Moldova. Locul R. Moldova este în Europa. Și acesta este un drum pe care îl vom parcurge împreună”, a punctat Roberta Metsola.

Menționăm că președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, va susține mâine, 7 noiembrie, un discurs în plenul Legislativului de la Chișinău. De asemenea, ea are programate întâlniri cu mai mulți oficiali din Republica Moldova.

Vizita șefei Parlamentului European reafirmă sprijinul clar și ferm al Uniunii Europene pentru viitorul european al Republicii Moldova.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.