VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Fostul președinte al Adunării Populare din UTA Găgăuzia riscă 13 ani de închisoare

Treisprezece ani de închisoare au cerut procurorii pentru Dmitri Constantinov, fost președinte al Adunării Populare din UTA Găgăuzia, acuzat de abuz de serviciu și delapidare în proporții deosebit de mari.

Informația a fost confirmată pentru presă de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Morar, transmite Moldpres. Sentința urmează să fie pronunțată la sfârșitul lunii decembrie de către magistrații Judecătoriei Comrat.

- Advertisement -

Potrivit anchetei, în perioada 2017–2020, pe când era director al unei societăți comerciale din Comrat, Constantinov ar fi acționat împreună cu alte persoane pentru a autoriza transferuri nejustificate de fonduri către o companie la care activa fiul său.

Procurorii susțin că ar fi fost încheiate contracte fictive, prin care firma gestionată de Constantinov a fost adusă în stare de insolvabilitate, prejudiciul estimat ridicându-se la peste 46 milioane de lei.

Pe 14 noiembrie 2025, Dmitri Constantinov a anunțat că își depune demisia din funcția de președinte al Adunării Populare a Găgăuziei. Acesta a afirmat că decizia este una personală și se datorează problemelor de sănătate.

Demisia a venit la aproximativ o lună după vizita la Comrat a directorului Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Musteața, vizită pe care acesta nu a dorit să o comenteze în fața presei.

În mesajul video prin care și-a anunțat plecarea, Constantinov a subliniat că nu a existat nicio presiune și că are 90 de zile de concediu nefolosite, motiv pentru care dorește să se retragă temporar din viața publică.

De-a lungul mandatului său, Dmitri Constantinov a avut o activitate care a stârnit discuții. Astfel, în septembrie 2023, reprezentanții Blocului Comuniștilor și Socialiștilor din Adunarea Populară i-au cerut demisia, acuzându-l că ar fi făcut înțelegeri politice cu Ilan Șor.

Tot atunci, ședința legislativului local a fost tensionată din cauza dezbaterilor privind componența noului executiv propus de bașcanul Evghenia Guțul.

Demisia lui Constantinov a venit aproape odată cu expirarea mandatului legislativului de la Comrat. Referindu-se la procesul electoral, Constantinov a anunțat că alegerile în Adunarea Populară ar putea avea loc la începutul lunii martie 2026, după o decizie prealabilă a Curții Supreme de Justiție și stabilirea datei scrutinului de către Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei.

El a menționat că desfășurarea simultană a alegerilor pentru Adunarea Populară și pentru bașcan ar putea aduce o economie de aproximativ 5 milioane de lei.

Ultimele alegeri pentru Adunarea Populară au avut loc la 19 septembrie 2021, când au fost aleși 35 de deputați – 25 independenți, nouă ai Blocului Comuniștilor și Socialiștilor și unul al Partidului „Acasă Construim Europa”

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.