Dosarul „Sacoșa neagră”: Înregistrările cu Dodon, Plahotniuc și Iaralov sunt copii și nu poate fi stabilit gradul de corespundere cu originalul

Înregistrările video care fac parte din dosarul cunoscut generic „Sacoșa neagră”, în care apar Igor Dodon, Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, sunt copii ale unor materiale originale, iar experții nu au putut stabili dacă acestea corespund integral originalelor. Concluziile apar într-un raport de expertiză judiciară, examinat la Curtea Supremă de Justiție.

Potrivit raportului, pentru mai multe dintre aspectele analizate este necesară prezentarea înregistrărilor originale. În cazul unor materiale au fost identificate trei întreruperi în timpul înregistrării, însă experții nu au putut stabili dacă acestea sunt urmare a unui montaj, a eliminării unor imagini sau sunete, a unor probleme tehnice ori a procesului de copiere, transmite IPN.

- Advertisement -

Înregistrările în care apar Dodon, Plahotniuc și Iaralov, inclusiv secvența în care fostului șef de stat îi este transmisă o pungă în care se presupune că s-ar fi aflat bani, au fost, de asemenea, stabilite ca fiind copii. În cadrele examinate nu au fost depistate urme de manipulare, dar experții au constatat că în partea de jos a imaginilor au fost adăugate subtitrări care redau dialogul dintre cele trei persoane. Într-o altă înregistrare au fost identificate două secvențe separate printr-o întrerupere de o secundă. Cauza acestei întreruperi nu a putut fi stabilită fără video original.

Raportul nu stabilește că înregistrările sunt false, dar nici nu certifică autenticitatea lor în lipsa materialelor originale.

Urmare a concluziilor, Igor Dodon a menționat că, în lipsa originalului, experții nu pot confirma autenticitatea înregistrării și nici exclude eventualele manipulări. „În materialul examinat există întreruperi și elemente de procesare digitală, inclusiv subtitrări. Aceste lucruri ridică întrebări serioase cu privire la veridicitatea videoului. Eu nu spun că orice procesare înseamnă falsificare”, susține Igor Dodon.

Fostul vicepreședinte al Partidului Democrat, Serghei Iaralov, a fost citat în luna februarie să depună mărturie în dosarul numit generic „Sacoșa neagră”, în care este învinuit ex-președintele Igor Dodon. Iaralov nu s-a prezentat în instanță, iar procurorii au menționat acum câteva zile că acesta s-ar afla în SUA și au solicitat informații de la Ambasadă. Totodată, Vlad Plahotniuc a fost adus silit la CSJ în aceeași perioadă să depună mărturie în acest dosar. El a refuzat să facă declarații în calitate de martor al acuzării, invocând calitatea sa de învinuit în alte dosare penale.

În dosarul „Sacoșa neagră” Igor Dodon este acuzat de trădare de patrie, corupere pasivă, îmbogățire ilicită și acceptarea finanțării partidului de către un grup criminal organizat. Procurorii susțin că Dodon ar fi solicitat peste un milion de dolari de la Vlad Plahotniuc pentru promovarea intereselor politice ale PDM. Dacă va fi găsit vinovat, fostul președinte riscă până la 20 de ani de închisoare.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.