VOCEA CARE NE UNEȘTE.

Ooops ! You forgot to enter a stream url ! Please check Radio Player configuration

LIVE

Cupa Mondială. Anglia și Franța se vor întâlni în sferturile de finală

Anglia și Franța s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Olivier Giroud, 36 de ani, a devenit cel mai bun marcator all-time al naționalei „Cocoșului Galic”. A fost reușita cu numărul 52 din cariera atacantului francez. Partida Anglia – Franța va avea loc sâmbătă, 10 decembrie, ora 21:00.

ANGLIA – SENEGAL 3-0

Meciul dintre Anglia și Senegal a început echilibrat, iar în prima jumătate de oră, englezii au avut posesie peste 65%, însă senegalezii au avut cele mai mari ocazii de gol. Totuși, în prima repriză, din două șuturi pe poartă, Anglia a marcat două goluri

Henderson a deschis scorul pentru Anglia în minutul 39, dintr-o pasă a lui Bellingham, aceasta fiind și prima fază importantă a englezilor. Anglia a încheiat prima repriză în atac, iar Kane a reușit să marcheze pentru 2-0. A fost primul său gol la această ediție a Cupei Mondiale. Saka a majorat avantajul englezilor la 3-0, în minutul 57, primind o pasă în fața porții de la Foden.

FRANȚA – POLONIA 3-1

Meciul dintre Franța și Polonia a început dur, Bereszynski (Polonia) faultând încă din primul minut. Polonezii au început meciul în ofensivă. Mbappe i-a pasat în careu lui Giroud, care a reușit să marcheze în minutul 44. În urma acestei reușite, Giroud (36 de ani) a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței. Cu 52 de reușite, l-a depășit astfel pe Thierry Henry.

Giroud a mai marcat în minutul 57 din foarfecă, însă reușita acestuia a fost anulată. Arbitrul fluierase un fault la portar, chiar înainte ca Giroud să lovească mingea. În minutul 74, francezii au plecat pe contraatac, iar Mbappe a marcat cel de-al doilea gol al partidei, printr-un șut de la 16 metri plasat sub bara porții poloneze.

Printr-un șut similar, Mbappe a reușit dubla, în minutul 90+1. Pentru acesta, a fost golul cu numărul 14 în ultimele 16 meciuri la națională.

În urma meciurilor de duminică, Anglia și Franța se vor duela în sferturi, pe 10 decembrie. Luni, în optimi vor juca Japonia – Croația (ora 17) și Brazilia – Coreea de Sud (ora 21).