VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Componența Colegiului SIS, modificată

Componența Colegiului Serviciului de Informații și Securitate (SIS) a fost modificată. Un decret în acest sens a fost semnat recent de președinta Maia Sandu.

Conform documentului, din noua componență fac parte: Dumitru Florea – director adjunct, Victor Hodoroja – director adjunct, Ion Clima – secretar general, Dmitri Crutco – șef de direcție generală, Corneliu Filip – șef de direcție generală.

- Advertisement -

Menționăm că acest colegiu reprezintă organul suprem de control și dirijare a activității SIS, care aprobă concepțiile și adoptă deciziile asupra celor mai importante probleme ale activității Serviciului, determină direcțiile prioritare de activitate ale subdiviziunilor.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.