Comisara europeană pentru Mediu, Reziliență în Domeniul Apei și o Economie Circulară Competitivă, Jessika Roswall, va efectua, în perioada 29-30 iunie, prima sa vizită oficială în Republica Moldova.
Oficialul european are programate întrevederi cu președinta Maia Sandu, reprezentanți ai Guvernului, ai ONG-urilor de mediu, tineri și femei lidere. Interlocutorii vor discuta despre protecția mediului, gestionarea durabilă a resurselor de apă și parcursul european al Republicii Moldova.
În prima zi a vizitei, comisara europeană va participa la prima ediție a „Green Finance and Investment Forum Moldova 2026”, dedicată accelerării tranziției către o economie verde, competitivă și eficientă în utilizarea resurselor. De asemenea, Jessika Roswall va susține o conferință de presă comună cu Gheorghe Hajder, ministrul Mediului.
În a doua zi a vizitei, comisara europeană se va deplasa în localitatea Căpriana, unde va vizita stația de epurare a apelor uzate, noua rețea de canalizare și Mănăstirea Căpriana, conectată la această rețea.






