Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a prelungit codul galben de caniculă. Astfel, avertizarea rămâne valabilă și pentru ziua de marți, 23 iunie.
Potrivit meteorologilor, în regiunea de sud a Republicii Moldova, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.
- Advertisement -
În acest context, cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările și activitățile în aer liber în intervalul orelor de vârf, să bea cât mai multă apă, să poarte haine lejere și deschise la culoare și să utilizeze mijloacelor de protecție împotriva razelor ultraviolete. Totodată, adulții sunt îndemnați să nu lase copiii nesupravegheați în mașinile staționate sau în încăperi insuficient ventilate.







