Codul galben de caniculă, prelungit în R. Moldova

Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a prelungit codul galben de caniculă. Astfel, avertizarea rămâne valabilă și pentru ziua de marți, 23 iunie.

Potrivit meteorologilor, în regiunea de sud a Republicii Moldova, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.

- Advertisement -

În acest context, cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările și activitățile în aer liber în intervalul orelor de vârf, să bea cât mai multă apă, să poarte haine lejere și deschise la culoare și să utilizeze mijloacelor de protecție împotriva razelor ultraviolete. Totodată, adulții sunt îndemnați să nu lase copiii nesupravegheați în mașinile staționate sau în încăperi insuficient ventilate.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.