VOCEA CARE NE UNEȘTE.

LIVE

Cod roșu și galben pe râurile din Moldova: Avertizare hidrologică privind scurgerea redusă a apei

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis o avertizare hidrologică actualizată, valabilă în perioada 5–8 iulie, privind scurgerea redusă a apei în râurile de pe teritoriul Republicii Moldova. Situația afectează cu precădere râurile mici, unde nivelurile de apă sunt cu mult sub media multianuală a lunii iulie.

Potrivit specialiștilor, în anumite regiuni scurgerea reprezintă cel mult 15% din valorile normale, ceea ce a determinat instituirea codului roșu hidrologic. În alte zone, debitele se mențin sub 50% din mediile obișnuite, corespunzând unui cod galben.

- Advertisement -

Autoritățile recomandă utilizarea rațională a resurselor de apă, în special în agricultură și consumul industrial, și îndeamnă populația să evite irosirea apei în contextul riscului crescut de secetă hidrologică.

Evoluția fenomenului va fi monitorizată în permanență, iar avertizările vor fi actualizate în funcție de condițiile meteorologice.

Autoritățile recomandă agenților economici și populației să consume rațional resursele de apă, pentru a preveni agravarea situației.

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.