VOCEA CARE NE UNEȘTE

LIVE

Ce spune ministrul Energiei de la Chișinău despre o posibilă micșorare a prețului la gaze naturale

Republica Moldova este pregătită pentru sezonul rece, fiind asigurată cu stocurile necesare de gaze pentru sezonul de încălzire 2025 – 2026. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei de la Chișinău, Dorin Junghietu.

Sezonul de încălzire a început. Suntem pregătiți pentru iarnă. Energocom a efectuat toate achizițiile necesare de gaze pentru sezonul de încălzire 2025-2026. Stocurile de siguranță, cele 50 de mln de m3 de gaze naturale, sunt depozitate în România și Ucraina. Până la 1 noiembrie, suplimentar vor fi achiziționate cele 15% din volumul de gaze din obligația de stocare. Pe partea de energie electrică Energocom are contractele încheiate, Moldelectrica este și ea pregătită în proporție de 70 la sută. Au fost testate liniile de 110 kV. Toate lucrările au fost desfășurate conform planurilor. Cărbunele a fost achiziționat în proporție de 100 % și păcura la fel”, a declarat ministrul Dorin Junghietu.

Întrebat dacă există premise pentru micșorarea tarifelor la gaze, oficialul a subliniat că Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică urmează să se expună pe acest subiect în luna decembrie. „ANRE se va expune pe o eventuală ajustare a tarifelor la gaze, undeva, în luna decembrie”, a punctat oficialul.

- Advertisement -

Menționăm că, începând cu 1 septembrie 2025, compania Energocom a preluat în totalitate calitatea de furnizor de gaze naturale. Astfel, întreprinderea a lansat luni, 6 octombrie, procesul de emitere a primelor facturi aferente consumului din luna septembrie. Procesul de facturare rămâne neschimbat, facturile fiind trimise prin poștă sau email. 

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.