În luna mai 2026, Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a autorizat spre plată subvenții în valoare totală de 178,49 milioane de lei, destinate susținerii fermierilor și dezvoltării sectorului agricol din Republica Moldova.
Cea mai mare parte a fondurilor, 102,15 milioane de lei, a fost aprobată pentru 86 de cereri de subvenții postinvestiționale. Sprijinul financiar vizează modernizarea fermelor zootehnice, dezvoltarea infrastructurii agricole, investiții în sectorul vitivinicol și implementarea sistemelor de irigare.
Pentru modernizarea a 15 ferme zootehnice au fost autorizate 27,72 milioane de lei, iar alte 24,80 milioane de lei au fost alocate proiectelor din sectorul vegetal, inclusiv pentru construcția și modernizarea depozitelor agricole și achiziția de echipamente.
Sectorul vitivinicol beneficiază de 14,08 milioane de lei pentru dezvoltarea infrastructurii și dotarea unităților de producție, în timp ce 8,55 milioane de lei au fost aprobate pentru sisteme de irigare care vor deservi aproape 68 de hectare de teren agricol.
Totodată, AIPA a autorizat 43,54 milioane de lei pentru plăți în avans destinate proiectelor investiționale din agricultură, inclusiv pentru modernizarea fermelor apicole, ovine, caprine și bovine, precum și pentru construcția de sere și dezvoltarea infrastructurii rurale.
Prin Programul LEADER au fost aprobate 32,78 milioane de lei, majoritatea fondurilor fiind direcționate către funcționarea grupurilor de acțiune locală din sursele Planului de creștere al Republicii Moldova.
De asemenea, pentru subvenționarea primelor de asigurare în agricultură au fost autorizate 20 de mii de lei pentru două cereri, contribuind la sporirea protecției fermierilor împotriva riscurilor din sector.






