- După ce marți seara Republica Moldova s-a confruntat cu un deficit de energie electrică, autoritățile anunță că și azi vor cumpăra energie de avarie. Deficitul ajunge la 3% din consumul mediu zilnic.
- Un șef de direcție de la Agenția pentru intervenții și plăți în agricultură a fost prins cu mită de 130 de mii de lei și cu 2,5 milioane de lei în cutii pentru pantofi.
- Republica Moldova utilizează rezervele strategice pentru alimentarea populației cu apă, după ce nivelul apei în lacul de acumulare de la Novodnestrovsk a scăzut semnificativ.
- Sistemul național de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat până în 2030. Guvernul a aprobat Programul de implementare pentru anii 2026–2030 a Strategiei Naționale de Apărare.






