Locuitorii din municipiul Chișinău vor plăti mai mult pentru serviciile de apă și canalizare. Noile tarife au fost aprobate astăzi, 4 august, de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE).
Astfel, pentru serviciul public de alimentare cu apă potabilă, ANRE a aprobat un tarif de 14,03 lei/m³, comparativ cu 12,99 lei/m³ în vigoare, în timp ce operatorul a solicitat 15,55 lei/m³.
Pentru serviciul public de canalizare și epurare a apelor uzate a fost aprobat un tarif mediu de 7,40 lei/m³, comparativ cu 6,63 lei/m³ în vigoare și 7,68 lei/m³ solicitat de operator. În acest sens, pentru consumatorii casnici, tariful aprobat este de 6,63 lei/m³, iar pentru consumatorii non-casnici acesta rămâne 10,16 lei/m³.
Totodată, pentru serviciul public de alimentare cu apă tehnologică a fost aprobat un tarif de 7,66 lei/m³, comparativ cu 12,23 lei/m³ în vigoare și 1,14 lei/m³ solicitat de operator. Pentru producerea și transportarea apei în vederea redistribuirii a fost aprobat un tarif de 6,27 lei/m³, față de 4,22 lei/m³ în prezent și 6,01 lei/m³ solicitat.
ANRE precizează că revizuirea tarifelor a fost inițiată la solicitarea operatorilor și s-a bazat pe actualizarea indicatorilor economico-financiari pentru anul 2026, inclusiv evoluția costurilor la energia electrică, indicele prognozat al prețurilor de consum, volumele estimate de apă furnizată și ajustările veniturilor reglementate.






