Federația Rusă închide Consulatul României la Sankt-Petersburg și îl expulzează pe șeful interimar al instituției. Informația a fost confirmată de Ministerul Afacerilor Externe de la București, care a subliniat că „reacția părții ruse era previzibilă”.
Diplomația română a precizat că ambasadorul României la Moscova a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse.
În cadrul întrevederii partea rusă „a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”.
MAE al României a amintit că „decizia anunțată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autoritățile române la 29 mai, în urma prăbușirii unei drone rusești în municipiul Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale”. Atunci, consulul general al Federației Ruse la Constanța a fost declarat persona non grata. În același context, partea română a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din orașul respectiv.






