Șoferul care a provocat accidentul rutier de la Sângerei, soldat cu decesul a doi polițiști, a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Instanța de judecată a respins solicitarea procurorilor privind aplicarea arestului preventiv în izolator.
Potrivit Procuraturii Generale, acuzatorii nu sunt de acord cu hotărârea pronunțată și vor contesta decizia la Curtea de Apel, transmite IPN.
Cei doi polițiști, în vârstă de 25 și 29 de ani, au fost loviți de un automobil la Grigorăuca, raionul Sângerei, în timp ce documentau o contravenție pe acostament, lângă mașina de serviciu staționată regulamentar. Ambii au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, unde ulterior au decedat. Șoferul, care s-ar face vinovat de acest grav accident, ar fi adormit la volan.






