(FOTO) Militari din Republica Moldova, la un exercițiu de instruire în România

Un grup de militari din Republica Moldova au participat, în perioada 15–22 iunie, la activități de instruire integrată de nivel grupă, desfășurate în cadrul taberei de instrucție la cursul de apă din localitatea Gâdinți, județul Neamț.

Potrivit Ministerului Apărării, instruirea a fost organizată în cooperare cu militarii Brigăzii 15 Mecanizată „Podu Înalt” din România. Activitatea a avut drept scop formarea și perfecționarea deprinderilor militarilor în exersarea tehnicilor, tacticilor și procedurilor specifice acțiunilor la forțarea cursurilor de apă.

- Advertisement -

Pe parcursul antrenamentelor, militarii participanți au executat exerciții privind observarea terenului, deplasarea în condiții tactice și traversarea cursurilor de apă, fiind antrenați pentru acțiuni în medii complexe.

Această instruire contribuie la dezvoltarea interoperabilității, consolidarea spiritului de echipă, perfecționarea capacității de reacție și întărirea cooperării dintre militarii Armatei din Republica Moldova și cei ai Armatei Române.

Activitatea s-a desfășurat în conformitate cu Planul activităților comune de instruire pentru anul curent între Brigada Infanterie Motorizată „Moldova” și Brigada 15 Mecanizată „Podu Înalt”.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.