Demisia lui Nicolae Ormanji din funcția de președinte interimar al Adunării Populare din UTA Găgăuzia a rămas nesoluționată, după ce ședința legislativului de la Comrat a rămas fără cvorum.
După examinarea subiectului, la momentul supunerii la vot a proiectului de decizie, o parte dintre membrii Adunării Populare din UTA Găgăuzia a refuzat să voteze, iar alții au părăsit sala.
Potrivit procedurii prezentate în cadrul ședinței, după retragerea lui Nicolae Ormanji, atribuțiile de președinte interimar al Adunării Populare urmează să fie preluate de vicepreședintele Gheorghe Leiciu până la desemnarea unei noi conduceri. Regulamentul Adunării Populare prevede și că atribuțiile președintelui pot fi exercitate temporar de unul dintre vicepreședinți pe perioada absenței acestuia, transmite IPN.
În cadrul dezbaterilor, Leiciu a declarat că blocarea procedurii riscă să creeze dificultăți în activitatea Adunării Populare din UTA Găgăuzia, întrucât instituția trebuie să aibă o persoană responsabilă de semnarea documentelor oficiale și de exercitarea atribuțiilor administrative.
Nicolae Ormanji a depus cererea de demisie pe 2 iunie, după o ședință APG eșuată tot din lipsă de cvorum. Deputații de la Comrat urmau să adopte atunci regulamentul privind organizarea alegerilor pentru noua componență a Adunării Populare.






