Premierul Alexandru Munteanu, întâlnire cu Satoshi după succesul de la Eurovision: „R. Moldova are nevoie de tineri care cred în ea”

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu Satoshi, reprezentantul Republicii Moldova, care s-a clasat pe locul 8 la concursul internațional Eurovision 2026.

Șeful Guvernului de la Chișinău a remarcat că piesa „Viva, Moldova!”, a reușit să unească oameni de acasă și din diasporă. „Astăzi m-am bucurat să-l întâlnesc pe Satoshi, după parcursul extraordinar de la Eurovision. Prin „Viva, Moldova!”, a reușit să unească oameni de acasă și din diasporă și să transmită Europei o imagine sinceră, curajoasă și plină de energie a Republicii Moldova. A demonstrat că talentul, munca și autenticitatea pot face vocea unei țări să fie auzită de milioane de oameni. Republica Moldova are nevoie de tineri care cred în ea, o reprezintă cu demnitate și inspiră o nouă generație să viseze mai mult și să aibă încredere în propriile forțe. Vlad, suntem mândri de tine!”, a transmis premierul Alexandru Munteanu.

- Advertisement -

Menționăm că Republica Moldova s-a clasat pe locul 8 la concursul internațional Eurovision 2026, datorită interpretului Satoshi și piesei „Viva, Moldova!”. Aceasta a acumulat în total 226 de puncte, dintre care 183 au fost oferite de public prin televoting, iar restul de juriile naționale. România s-a clasat pe locul 3, Israel pe locul 2, iar Bulgaria este marea câștigătoare a Eurovision 2026.

Author

Articole similare

cele mai populare

Preluarea textelor de pe pagina www.voceabasarabiei.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.voceabasarabiei.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite și cele electronice vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia Vocea Basarabiei.