Ministerul Educației și Cercetării anunță o serie de schimbări la probele de bacalaureat pentru sesiunea 2026.
Printre principalele ajustări se numără reducerea numărului de itemi la mai multe probe de bacalaureat. Astfel, la Limba și Literatura Română, profil real, numărul de itemi se modifică de la 12 la 10, iar pentru profilul umanist, arte și sport, de la 15 la 12 itemi. La Geografie, numărul de itemi scade de la 15 la 14, în timp ce la Pregătirea Sportivă se trece de la 15 la 14 itemi. De asemenea, pentru elevii care învață în limbile minorităților naționale, proba de Limba și Literatura Română, partea I, va avea acum 7 itemi, față de 9.
Totodată, vor fi operate și alte ajustări la testele de examen. Astfel, la Istoria românilor și universală, la Subiectul IV va fi utilizată o singură sursă istorică. La Chimie, cerințele vor avea un caracter mai aplicativ, axat pe analiza și interpretarea rezultatelor, iar la Fizică se vor include mai multe desene în textul problemei pentru a facilita rezolvarea acesteia. La limba străină, volumul textului la Subiectul III va fi majorat la 100–110 cuvinte, față de 90–100 cât sunt în prezent, iar baremul va corela explicit volumul de cuvinte cu punctajul și erorile penalizabile.
Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, modificările vin ca urmare a propunerilor formulate de participanții la exercițiul național de rezolvare și evaluare a testelor de examen, desfășurat în premieră la 29 noiembrie 2025, care a reunit circa 1.000 de cadre didactice din Republica Moldova. Observațiile și recomandările profesorilor au fost analizate de grupurile de lucru responsabile de elaborarea testelor pentru sesiunea 2026, precum și de experți în evaluare.
Sesiunea de bacalaureat 2026 se va desfășura în perioada 02–19 iunie.






