În această dimineață, circulația pe drumurile din Republica Moldova se desfășoară în condiții de iarnă, cu ceață, carosabil umed și, pe alocuri, ghețuș, anunță Administrația Națională a Drumurilor.
Astfel, pe parcursul nopții, drumarii au efectuat lucrări preventive de combatere a lunecușului pentru a asigura siguranța participanților la trafic și viabilitatea drumurilor. De asemenea, echipele de intervenție au acționat pentru îndepărtarea crengilor căzute pe partea carosabilă, provocate de depunerile de chiciură.
Conform datelor publicate de instituție, în total în această noapte, au fost mobilizate 114 utilaje speciale și 94 de muncitori rutieri. Aceștia au împrăștiat 779 de tone de sare tehnică și 406 tone de material antiderapant.
Intervențiile au fost efectuate pe sectoarele de drum din Briceni, Ocnița, Ceadîr-Lunga, Florești, Soroca, Orhei, Rezina, Călărași, Strășeni, Anenii Noi, Ialoveni, Cimișlia, Căușeni și Ștefan Vodă.
Tot în această, Serviciul Operativ AND a preluat și gestionat 26 de sesizări prin intermediul Serviciului 112, 14 apeluri de la cetățeni și 15 apeluri de la Inspectoratul Național de Securitate Publică.
Administrația Națională a Drumurilor subliniază că, pe unele sectoare de drum, condițiile meteorologice pot favoriza formarea poleiului. În acest context, șoferii sunt îndemnați să manifeste prudență maximă în trafic, să reducă viteza și să circule doar cu autovehicule echipate corespunzător pentru condițiile de iarnă.






